menu

Szlak rowerowy Jedwabno-Dłużek (Binduga)

2016-08-03 12:11:04 (ost. akt: 2016-09-27 11:35:59)

Gmina Jedwabno

Trasa: Jedwabno - Dłużek (Binduga)

Długość trasy: 8 km, oznakowanie: kolor zielony

Binduga, to stara mazurska nazwa dla miejsca leżącego nad rzeką, kanałem czy jeziorem, gdzie wiązano tratwy czy wiązki pni do spławu. W gminie Jedwabno miejsce takie znajdowało się nad jeziorem Dłużek. Binduga czyli wzniesienie położone w lesie nad brzegiem jeziora obecnie leży na terenie rezerwatu. Stanowi obowiązkowy cel wycieczek rowerowych. Zobaczymy tu fragment iście mazurskiego krajobrazu – wysokie i strome brzegi, w większości otoczone lasem. Binduga to dobre miejsce, gdzie można spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi. Pamiętamy, że jest to teren rezerwatu w więc obowiązuje cisza i spokój…

W miejscowości Jedwabno kierujemy się na trasę do Olsztyna. Pierwsze 4 kilometry to ścieżka rowerowa wiodącą od Jedwabna do wsi Dłużek. Znajdziemy tam sporo tablic informacyjnych leśnej ścieżki dydaktycznej traktujących o życiu lasu rozpoczynającej się tuż przy wsi leżącej nad jeziorem o powierzchni 233,8 ha i o tej samej nazwie. W pobliżu wygodne pole namiotowe na ok.200 miejsc położone nad brzegiem jeziora. Znajdziemy tu sklep spożywczy oraz bar z wyszynkiem oferujący ławy na tarasie z widokiem na jezioro.

Szlak biegnie przez całą wieś oraz dość ruchliwą szosą, wzdłuż której tuż za wsią, jadąc w kierunku Olsztyna warto zobaczyć pomnik przyrody jakim jest aż 36 dębów tzw. „ Alei dębowej”. Po przebyciu ok. 2 km. dojeżdżamy do miejscowości nazywanej Starym Dłużkiem. Duży budynek stojący po lewej stronie ulicy to niegdysiejsza szkoła, obecnie zamieszkała. Można pytać o mleko i twaróg prosto od krowy.

Jadąc dalej do mostku pod którym przepływa struga, zaraz za nią skręcamy w prawo. Droga z dawien dawna nazywana jest „Drewnianą drogą”. Kierujemy się cały czas prosto wzdłuż linii jeziora. Prawdziwa atrakcja to dzikie plaże, gdzie można po prostu ochłonąć. Niebawem dotrzemy do szlabanu, sygnalizującego granicę rezerwatu – jeszcze nieco pod górkę i już widzimy niezwykłe miejsce, wynagradzające trudy wycieczki. Na pewno doskonałe na odpoczynek aby tą samą trasą wrócić do Jedwabna.