menu

Szlak rowerowy Jedwabno-Dłużek

2016-08-03 12:07:56 (ost. akt: 2016-09-27 11:36:11)

Gmina Jedwabno

Trasa: Jedwabno - Dłużek

Długość trasy - 4 km, oznakowanie: kolor fioletowy

Dłużek zaistniał jeszcze przed 1742 rokiem jako tzw. wieś szkatułowa, której mieszkańcy płacili czynsze do prywatnej, książęcej kasy czyli szkatuły. Takie leśne osady tworzono na gruntach puszczańskich obsługiwanych przez niegdysiejszą pruską, państwową służbę leśną. Trasa ścieżki przebiega ciekawym, reprezentacyjnym dla tej części Mazur, mocno urozmaiconym pod względem ukształtowania terenu lasem. Ścieżka rowerowa Jedwabno – Dłużek o długości ok. 3 km, przebiega wzdłuż drogi krajowej i przecina się ze ścieżką dydaktyczną „Dłużek”. Utworzona została na dawnym pasie przeciwpożarowym. Szlak położony jest na początku miejscowości Dłużek, zaraz przy drodze z Jedwabna do Olsztyna. Ścieżka ma charakter pętli, jest dobrze oznakowana strzałkami kierunkowymi. Trasę można rozpocząć np. od pola namiotowego nad jeziorem Dłużek, lub dojechać z Jedwabna asfaltem ok 4 km. Wzdłuż szlaku ustawionych jest 18 tablic omawiających stanowiska edukacyjne. Każda tablica obejmuje stosowną do przystanku tematykę.

Z Jedwabna kierujemy się na szosę wiodącą do Olsztyna. Pierwsze 4 kilometry to trasa wiodąca od Jedwabna do wsi Dłużek. Tam właśnie przygotowano sporo tablic informacyjnych Leśnej ścieżki dydaktycznej traktujących o życiu lasu a rozpoczynającej się tuż przy wsi leżącej nad jeziorem o powierzchni 233,8 ha o tej samej nazwie. W pobliżu wygodne pole namiotowe na ok.200 miejsc położone nad brzegiem jeziora. Znajdziemy tu sklep spożywczy oraz bar z wyszynkiem oferujący ławy na tarasie z widokiem na jezioro. Do Jedwabna wracamy tą samą szosą.

Dysponując czasem i siłami można pojechać trochę dalej w kierunku Czarnego Pieca. Znajdują się tam bunkry i dalej przez las w kierunku jeziora Gim. Od jeziora, ok 2 km w kierunku Butryn znajdują się już tzw. „Wrota Warmii”, to już granica konfesyjna i administracyjna między Mazurami a Warmią.