menu

Szlak rowerowy Jedwabno-Narty

2016-08-03 12:04:28 (ost. akt: 2016-09-27 11:36:45)

Gmina Jedwabno

Trasa: Jedwabno - Narty

Długość trasy: 4km, oznakowanie: kolor żółty

Proponowana trasa rowerowa rozpoczyna się w miejscowości Jedwabno. Z Jedwabna należy kierować się drogą na Pasym po czym skręcić w prawo, gdzie miniemy Zespół Szkół i Gimnazjum w Jedwabnie. Szlak wiedzie przez zbożowe pola, jedziemy między starymi, pięknymi drzewami owocowymi rosnącymi wzdłuż polnego duktu. Gdzieniegdzie majaczy dach kryty czerwoną dachówką. Tuż za murowanymi domami droga prowadzi w prawo i wiedzie do niezwykle wysokiej, przeciwpożarowej wieży obserwacyjnej, którą można przy odrobinie samozaparcia pokonać – widoki są tego warte, sięgają najdalszych zakątków gminy. Wracamy z powrotem na szlak, który dalej wiedzie między jabłoniami, gruszami i śliwami. W porze lata, gdy owoce są dojrzałe można ich skosztować, to darmowe i co najważniejsze całkowicie czyste posilenie przed dalszą podróżą.

Trasa wymaga nieco wysiłku, sporo tu wzniesień ale też spadków. Dojeżdżamy do skrzyżowania, skręcamy w lewo, tu widać już panoramę starej, mazurskiej wsi Burdąg, ok. 6 km na północ od Jedwabna, leżącej przy drodze Jedwabno – Pasym. Szlak dostarcza wielu pozytywnych emocji, daje sporo radości z otaczających pejzaży, jakie zobaczyć można jedynie w książkach sprzed co najmniej 50 lat. Podążając dalej wjeżdżamy na skrzyżowanie, gdzie skręcamy w prawo. Przez pewien odcinek drogi, pomimo kolejnych rozstajów, cały czas trzymamy się prawej strony. Zobaczymy zbiornik wodny odwiedzany przez mieszkańców lasu. Łąki, które zazwyczaj tworzą zbiorowisko traw, ziół, tu mają zupełnie inny charakter, dogodny dla żurawich godów, które na terenie gminy Jedwabno można obserwować w różnych miejscach.

Chwilę potem dotrzemy do Ośrodka Wypoczynkowego „Zacisze”, który położony jest nad wyjątkowym, niezwykle czystym jeziorem Świętajno. Można tu odpocząć, zjeść ciepły posiłek, schłodzić się w jeziorze. Ośrodek jest idealnym, rodzinnym miejscem wakacyjnym. Stąd mamy do wyboru dwie drogi powrotu do Jedwabna: tą samą trasą lub kierując się do głównej szosy Narty – Jedwabno, skręcamy w prawo, pokonując 4 km jesteśmy na powrót w Jedwabnie.