menu

Szlak rowerowy Narty-Burdąg

2016-08-03 12:00:40 (ost. akt: 2016-09-27 11:37:21)

Gmina Jedwabno

Trasa: Narty - Burdąg

Długość trasy: 4km, oznakowanie: kolor błękitny

Ścieżka rowerowa rozpoczyna się w znanej, turystycznej miejscowości Narty zajmującej niepowtarzalny teren leśny otaczający równie słynne, niezwykle czyste jezioro Świętajno. Mazury pysznią się tu całą swoją krasą – krajobraz jest bardzo urozmaicony, bogaty wzniesieniami i równinami, dookoła ciągną się pola i gęste, sosnowe lasy.

Narty to miejscowość położona na wzgórzach morenowych, nad bardzo czystym jeziorem Świętajno inaczej Narty.Leśne ostoje słyną z grzybów i jagód rekordzistek Czyste powietrze, spokój i cisza gwarantują pełny relaks i wypoczynek. Turyści otrzymują tu możliwość profesjonalnej nauki nurkowania, windsurfingu czy jazdy konnej oferowanych w okolicznych ośrodkach wypoczynkowych.

Zaraz na początku wsi Narty, od strony Jedwabna, skręcamy w lewo – podjazd pod dość stromą górkę. Na szczycie wzniesienia, po prawej stronie mijamy Ośrodek Wypoczynkowy „Zacisze” złożony z domków turystycznych o różnym standardzie. Ośrodek posiada pole campingowe, wyposażenie rekreacyjne, jak boiska do koszykówki, siatkówki, wypożyczalnię sprzętu wodnego. Dojeżdżamy do rozstaju dróg i dalej jedziemy prosto – cały czas kierujemy się utwardzoną, dość szeroką drogą. Po prawej stronie mijamy domki, a po lewej rozpasane łąki i zaraz wjeżdżamy w las.

Następna część trasy wiedzie przez gęste lasy. Dominują tu drzewa iglaste, ale występują także klony i brzozy. Droga jest w dobrym stanie, trasa jest o tyle łatwa iż jedziemy ciągle z góry, więc pokonujemy te odcinki bez wysiłku. Okoliczne lasy są ostoją zwierzyny łownej i chronionej, a także aż ok. 200 gatunków ptaków. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo, za chwilę zobaczymy jezioro. Odtąd droga prowadzi cały czas brzegiem jeziora Burdąg o pow. 43,27 ha – ostoi wielu gatunków ptaków. Jadąc dalej brzegiem jeziora, po lewej stronie mijamy plantacje kukurydzy i dojeżdżamy do asfaltu we wsi Burdąg. Miejscowość położona jest ok. 6km. na północ od Jedwabna, przy drodze Jedwabno – Pasym. Zachowało się tu pięć domostw mazurskich, reszta zabudowy jest głównie murowana. Z Burdąga skręcamy w lewo kierując się na Jedwabno lub wracamy tą samą trasą do wsi Narty.