menu

Szlak rowerowy "Pajtuński Młyn"

2016-08-02 14:49:40 (ost. akt: 2016-10-12 10:55:15)

Miasto i Gmina Pasym

Długość trasy: 35 km, oznakowanie: kolor żółty

Ruszamy z Pasymia. jedziemy w stronę Dźwierzut. Za tablicą skręcamy w lewo w Rudziska Pasymskie. Jedziemy wzdłuż jeziora Kalwa prze około 5 km.
W miejscowości, na rozwidleniu dróg trzymamy się prawej strony. Po przejechaniu około 200 metrów, po lewej stronie widać ruiny dawnego Uniwersytetu Ludowego. Za nim, na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Po dojechaniu do kolejnego rozwidlenia dróg ponownie skręcamy w lewo. Kiedy dojedziemy do skrzyżowania, jedziemy prosto. Przejeżdżając po lewej stronie miniemy zarastające bagienko. Po przejechaniu kolejnego kilometra, ponownie, po lewej stronie, miniemy tym razem zarastające jeziorko. Powoli zbliżamy się do skrzyżowania. Na nim po lewej stronie znajduje się wysoki kamień oddzielający Warmię od Mazur.
Na skrzyżowaniu jedziemy w prawo, a po przejechaniu 150 m skręcamy w lewo. Na wprost jezioro Serwent. Jedziemy dalej prosto. Przed nami dość ciekawy krajobraz. Teren, po którym jedziemy jest dość wymagający. Z jednej strony wzniesienia i zjazdy, a z drugiej po obu stronach drogi znajdują się liczne oczka wodne.

Po wyjeździe z lasu dojeżdżamy do drogi nadrzędnej i skręcamy w prawo. Jedziemy jeszcze dwa kilometry, po drodze mijamy staw i dojeżdżamy do Purdy. Na głównym skrzyżowaniu jedziemy na Barczewo. Po około 200 m musimy skręcić w lewo w brukowaną drogę. jedziemy nią przez pola i las przez około 3 km do Pajtuńskiego Młyna. Droga jest bardzo malownicza. Gdy wyjedziemy z Pajtuńskiego Młyna kierujemy się do pajtun. Przed nami 1,5 km drogi. Tam musimy skręcić w prawo do Purdy. Wracamy tą samą drogą do lasu.

Jedziemy prosto przy stawie. Po prawej stronie widzimy jezioro Purda. Kilometr dalej, po lewej stronie, przejeżdżamy obok jeziora Kalwka. 500 m dalej znajduje się skrzyżowanie. Skręcamy na nią w prawo i jedziemy jeszcze 1 km, by dojechać do Krzywonogi. Kiedy dojedziemy do leśniczówki Linok skręcamy w lewo. Jedziemy prosto. Po lewej stronie mamy jezioro Kalwa, a po prawej tory. Przy strzeżonym przejeździe skręcamy w lewo. Główną drogą Szczytno-Olsztyn jedziemy przez ok. 100 metrów i zjeżdżamy w ulicę Polną. Jedziemy prosto przy ośrodku Energopol do Pasymia.