menu

Szlak rowerowy "Pasymskie bunkry"

2016-08-02 14:00:21 (ost. akt: 2016-10-12 10:54:35)

Miasto i Gmina Pasym

Długość trasy: 30 km, oznakowanie: kolor niebieski

Ruszamy z rynku w Pasymiu i udajemy się w kierunku Olsztyna. Najpierw ulicą Dworcową, następnie skręcamy w prawo w ulicę Polną. Pierwszy bunkier znajduje się na niej. Jest to bunkier bierny. Ponieważ jest na prywatnej posesji można go zwiedzać za zgodą właścicieli. Dalej jedziemy prosto ścieżką rowerową aż wyjedziemy na drogę Szczytno-Olsztyn. Kolejny bunkier znajduje się po przeciwnej stronie szosy. Aby go zobaczyć trzeba spojrzeć w stronę stacji kolejowej. Od skrzyżowania dzieli nas do niego około 100 metrów.

Kiedy wyjeżdżamy na główną drogę kierujemy się w prawo. Przed strzeżonym przejazdem skręcamy w prawo, w stronę wsi Michałki. Jedziemy prosto. po kilkuset metrach dojeżdżamy do skrzyżowania. tam skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez niestrzeżony przejazd kolejowy. Zaraz za nim skręcamy w prawo w polną drogę. Z niej zaraz w lewo i jedziemy do strugi. przed mostkiem, po lewej stronie, znajduje się nasyp pod którym kryje się schron. Cofamy się do skrzyżowania. Jedziemy prosto i ponownie wyjeżdżamy do wsi Michałki. Na jej końcu skręcamy w lewo i jedziemy do Krzywonogi. Po przejechaniu 200 metrów dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Trzymamy się prawego łuku. Na wysokości drogowskazu skręcamy w prawo do si Miłuki. Na jej końcu skręcamy w lewo. Na wzniesieniu po prawej stronie, znajduje się duży dom letniskowy. Zbudowano go na bunkrze biernym. O zgodę na zwiedzanie musimy poprosić właścicieli. Dalej jedziemy dość wymagającą drogą prosto przez pola i łąki.Po lewej stronie znajdują się domki letniskowe. Udajemy się wzdłuż nich. Na końcu zabudowań skręcamy w prawo.
Kiedy wyjedziemy z lasu, dojedziemy do skrzyżowania. Na wysokości zabudowań z lewej strony, skręcamy w prawo.

Jedziemy drogą wzdłuż Kalwy. Musimy skręcić w prawo. Ponownie wjeżdżamy do lasu. Kierujemy się prosto do czasu, gdy dojedziemy do linii wysokiego napięcia. Skręcamy w lewo, jedziemy prosto główną drogą. Nie zwracamy uwagi na boczne drogi. Gdy miniemy domki letniskowe po prawej stronie jedziemy wzdłuż lasu. Po prawej stronie mijamy zabudowania, łąki i jezioro.

Przed osiedlem domków letniskowych skręcamy w leśną drogę. Mijamy domki po prawej stronie. Kawałek za nimi skręcamy w prawo i jedziemy prosto główną drogą. Jedziemy do uprawy leśnej po prawej stronie. Na niej znajduje się kolejny bunkier bierny. Dalej jedziemy prosto główną drogą, wzdłuż jeziora Kalwa. Dojeżdżamy do wąskiej asfaltowej drogi. Na górce, po lewej stronie, znajduje się nieczynny ośrodek wypoczynkowy. Kawałek za nim willa Szarlotta. przed nią skręcamy w lewo. jedziemy jeszcze 50 metrów. Tam znajduje się kolejny bunkier. Wracamy do rozgałęzienia dróg i na nim wjeżdżamy w drugą odnogę. Na skrzyżowaniu dróg ze strzałkami w lewo i w prawo musimy dokonać wyboru. Jeśli mamy jeszcze siły udajemy się w lewo. Gdy chcemy wracać skręcamy w prawo.

Jadąc w lewo dojedziemy do bunkra na terenie gminy Purda. Jedziemy cały czas prosto główną drogą. na skrzyżowaniu znajduje się kamień graniczy oddzielający Warmię od Mazur. Udajemy się w prawo. Po kilkuset metrach ponownie skręcamy w prawo. Jesteśmy na miejscu. Po naszej prawej stronie znajduje się bunkier bierny. Wracamy do skrzyżowania z dwustronna strzałką. jedziemy prosto. Kawałek dalej po lewej stronie znajduje się ostatni bunkier.Po jego minięciu jedziemy prosto. Na głównym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po prawej ruiny Uniwersytetu Ludowego. jedziemy prosto do drogi asfaltowej w Rudziskach Pasymskich. Jedziemy prosto do Pasymia.