menu

Szlak rowerowy "Graszk"

2016-08-02 13:36:40 (ost. akt: 2016-10-12 10:53:39)

Miasto i Gmina Pasym

Trasa: Pasym - Rudziska Pasymskie -jezioro "Dłużek" - Jezioro "Serwent" - Graszk - Giławy - Gąsiorowo - Leśniczówka - Pasym

Długość trasy: 35 km, oznakowanie: kolor zielony

Ruszamy z Pasymia do Dźwierzut. Za tablicą oznaczającą miejscowość skręcamy w lewo i jedziemy do miejscowości Rudzisk Pasymskich.
Kiedy dojedziemy do miejscowości, po około 5 km, zjeżdżamy w leśna, piaszczystą drogę. Dojeżdżamy do ruin dawnego Uniwersytatu ludowego. Za nim, na rozwidleniu drogi skręcamy w lewo i jedziemy pod górę, wyżłobioną leśna drogą. Dojeżdżamy do rozwidlenia dróg. Skręcamy na nim w prawo, po kilku metrach ponownie skręcamy w prawo. Gdy pokonamy około 100 metrów, po naszej prawej stronie pojawi się jezioro Dłużek. Ze względu na czystą wodę jest to doskonałe miejsce do kąpieli i odpoczynku.

Za nami około 6 i pół kilometra trasy. Tymczasem wracamy do skrzyżowania i skręcamy na nim w prawo. Musimy przejechać około 2,5 km do drogi żwirowej. Za sobą zostawiamy zarastające jezioro. Gdy zatrzymamy się na chwilę, będziemy mieli okazję podziwiać bagienną roślinność, wśród niej rosiczkę. przy drodze żwirowej znajduje się kamień graniczny oddzielający Warmię i Mazury. Jest on dość wysoki, więc jego znalezienie nie powinno stanowić problemu. Trzymamy się prawej strony po 150 m ponownie skręcamy w prawo. Przed sobą zobaczymy jezioro Serwent. Jedziemy prosto wzdłuż linii telefonicznej. Po drodze mijamy dawną leśniczówkę.

Po 13 km dojeżdżamy do leśniczówki Graszk. Stąd ruszamy do Giław. Przejeżdżamy przez mostek, za którym skręcamy w prawo. W centrum wsi będziemy po około 2,5 km. W miejscowości znajduje się neogotycki kościół z 1898 r. Za nami niespełna 16 km trasy. Kiedy opuścimy Giławy jedziemy do Gąsiorowa. Pomiędzy tymi dwiema miejscowościami jest jedynie półtorakilometra odległości. Znajduje się u niezwykła galeria Rzeźby Sakralnej, którą można zwiedzać. Z Gąsiorowa jedziemy do Ruska Wielkiego. Po naszej stronie znajduje się jezioro Giławskie. Dalej udajemy się w kierunku Grzegrzółek, przed miejscowością skręcamy w prawo i jedziemy do wsi Siedliska. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku Pasymia.