menu

Szlak rowerowy "Chamedafne północna"

2016-08-01 12:45:25 (ost. akt: 2016-09-27 11:40:39)

Miasto i Gmina Pasym

Trasa: Pasym - Elganowo - Grom - Jurgi - Dźwiersztyny - Dybowo - Pasym

Długość trasy: 23 km, oznakowanie: kolor różowy

Ciekawostką tej trasy jest rezerwat przyrody "Sołtysek" z bogata florą bagienną i unikalną pozostałością polodowcową: chamedafne północną – rozmarynkiem. Szlak oznakowany kolorem różowym

0,00 km - Pasym. Ruszamy ul. Kościuszki przy młynie (1921). Ciekawym zabytkiem w Pasymiu znajduje się również Wieża Ciśnień (1911) znajdująca się nieopodal szlaku. Za Młyńską Strugą skręcamy w prawo. Jedziemy drogą polną w oddali widzimy jezioro Kiepunki. Po prawej stronie mijamy odnogę Jeziora Leleskiego, a po przeciwnej stronie stawy hodowlane.

5,5 km - miejscowość Elganowo. Przejeżdżamy przez wieś. Na drugim rozwidleniu kierujemy się w prawo - po lewej stronie mijamy usytuowaną w polu Zagrodę Mazurską.

8 km - Jezioro Leleskie. Dalsza trasa wiedzie polną drogą wzdłuż pola biwakowego do miejscowości Grom. W Leleszkach znajduje się urodziwy Pensjonat „Leszkliland”.

12 km - miejscowość Grom. Wartym zobaczenia jest tutaj kościół rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Królowej Polski wybudowany w 1982 roku. Przecinamy drogę Olsztyn-Szczytno. Drogą asfaltową kierujemy się w stronę Jurgi. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i jedziemy przez las. Mijamy drogę odchodzącą w prawo. Za pasem drzew widać łąki porośnięte krzewami - jest to rezerwat torfowiskowo-florystyczny „Sołtysek”. Na powierzchni 10,47 ha możemy podziwiać: brzozę niską, rosiczkę, kruszczyk błotny, wierzbę czarną oraz chamedafne północną czyli rozmarynek. Ta roślina w Polsce jest reliktem polodowcowym i występuje bardzo rzadko, dlatego jest objęta ochroną (poruszanie się po rezerwacie jest dozwolone pod zgodą konserwatora przyrody). W Gromie znajduje się Gospodarstwo Agroturystyczne - Ewa i Andrzej Romańczuk, dobre miejsce na posiłek i odpoczynek.

16 km - mijamy miejscowość Jurgi i jedziemy w kierunku miejscowości Dźwiersztyny. Przejeżdżamy nad strumykiem Sołtysek, który ma początek w rezerwacie.

18 km - z Dźwiersztyn jedziemy drogą asfaltową w kierunku miejscowości Dybowo. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i aleją topolową udajemy się do miejscowości Słonecznik.

23 km - Słonecznik przedmieścia Pasymia, tu kończy się przygoda rowerowa.