menu

Szlak rowerowy "Babska chata"

2016-08-01 12:44:09 (ost. akt: 2016-09-27 11:40:52)

Miasto i Gmina Pasym

Trasa: Pasym - Grzegrzółki - Rusek Wielki - Sąpłaty - Dźwierzuty - Małszewko - Grzegrzółki - Pasym

Długość trasy: 35 km, oznakowanie: kolor żółto-niebieski

Trasa pełna wzniesień zjazdów. Ciekawostką trasy jest Muzeum Regionalne Ziemi Mazurskiej w miejscowości Sąpłaty. Biegnie głównie po asfalcie i jest oznakowana na niebiesko – żółto.

0,0 km - wyjeżdżamy z rynku w Pasymiu. W miejscowości możemy zwiedzić ratusz, kościół ewangelicko-augsburski z 1350r. oraz Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (1873). Kierujemy się w stronę Dźwierzut.

5 km - miejscowość Grzegrzółki. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i kierujemy się do miejscowości Rusek Wielki.

8 km - mijamy miejscowość3 Rusek Wielki, we wsi skręcamy w prawo w kierunku Sąpłat. Jadą po trasie widzimy Jezioro Ruskie.

12,5 km - wjeżdżamy do Sąpłat. Z daleka widoczny jest budynek z czerwonej cegły (dawna szkoła), obecnie m.in. siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Mazurskiej nazwane "Babską Chatą. Po zwiedzeniu muzeum cofamy się do drogi prowadzącej w kierunku Dźwierzut.

15 km - dojeżdżamy do miejscowości Julianowo, gdzie znajduje się Gospodarstwo agroturystyczne „Jeleniowo” z możliwościową noclegu.

20 km - wjeżdżamy do miejscowości Dźwierzuty. Możemy tu zwiedzić zabytkowy kościół ewangelicko-augsburski pochodzący z XIV w. przebudowany po pożarze w 1695 r. oraz kościół rzymsko-katolicki p.w. Ś. Trójcy, neogotycki (powstał w latach1880-1884). Z Dźwierzut wracamy prosto do Pasymia. Mamy do pokonania około 13 km. Po drodze mijamy miejscowości Małszewko i Grzegrzółki.

35 km - dojeżdżamy do Pasymia.