menu

Szlak rowerowy „Kamień Hindenburga”

2016-08-01 12:40:31 (ost. akt: 2016-09-27 11:41:28)

Miasto i Gmina Pasym

Trasa: Pasym - Grzegrzółki - Łysa Góra - Ośrodej "Wrzos" - Leśna ścieżka dydaktyczna - Elganowo - Pasym

Długość trasy: 30 km, oznakowanie: kolor zielono-żółty

0,0 km - Z Pasymia ruszamy w kierunku Dźwierzut. Po 3 km, po lewej stronie widzimy jeziorko, nad którym widoczne są ślady bytowania bobrów.

5,0 km - Dojeżdżamy do wsi Grzegrzółki. Przejeżdżamy skrzyżowanie, po 40 m skręcamy w prawo i jedziemy najbardziej wyjeżdżoną polną drogą w kierunku Łysej Góry.

7,0 km - W lesie po ok. 2 km skręcamy w prawo i na rozwidleniu dróg z metalowym znakiem skręcamy w lewo.

9,0 km - Jedziemy prosto aż do rozwidlenia dróg przy linii telefonicznej. Trzymając się jej dojeżdżamy do Łysej Góry. Leży ona nad jeziorem rybnym Sasek Wielki o pow. 869, 3 ha. Na stałe mieszkają tu tylko dwie rodziny. Po dawnych mieszkańcach został tylko maleńki, stary cmentarz na wzgórzu. Stojąc przy nim możemy podziwiać jezioro. W dalszą drogę ruszamy z miejsca, w którym wjechaliśmy do wsi. Na pierwszym rozwidleniu dróg, skręcamy w lewo.

11,0 km - Po prawej stronie mijamy zrąb i jedziemy wzdłuż linii telefonicznej do stojącego trójkątnego kamienia granitowego. W odległości 500 m (10 słupów telefonicznych) od niego skręcamy w prawo.

15,0 km - Dojeżdżamy do skrzyżowania, które przecina ścieżka dydaktyczna. Szlak oznaczony białym kwadratem i tablica opisująca trzy gatunki dębów jest oznakowaniem punktu informacyjnego. Miejsce to nazywane jest przez miejscową ludność "Kamieniem Hindenburga", gdyż w latach trzydziestych został ustawiony tu kamień upamiętniający zwycięstwo wojsk niemieckich dowodzonych przez Hindenburga w czasie I wojny nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem Samsona. Miału tu odpoczywać Hindenburg przed inspekcją wojsk w Szczytnie.

16,0 km - Jedziemy prosto ścieżką dydaktyczną. Mijamy tablice informacyjne, przed nami wyłania się ośrodek wczasowy "Wrzos".

19,0 km - Jedziemy dalej ścieżką dydaktyczną ok. 3 km. Od stacji "Łowiectwo" i paśnika opuszczamy ścieżkę dydaktyczną by po ok. 80 m znaleźć się na drodze głównej. Skręcamy w lewo i po ok. 20 m ponownie w lewo. Dobrze ujeżdżoną drogą jedziemy około 3 km. Droga wiedzie nas wododziałem. Po lewej stronie mijamy jezioro Grom.

22,0 km - Dojeżdżamy nad Jezioro Leskie. Dalej trasa wiedzie wzdłuż pola biwakowego w kierunku Elganowa. Jedziemy 2 km polną drogą.Do Pasymia mamy jeszcze ok. 6 km. Mijamy zatokę Jeziora Leskiego z przepompownią. Za przepompownią skręcamy w lewo i stojąc na górce widzimy już Pasym.

30,0 km - Dojechaliśmy. Nasze oczy ponownie cieszą się widokiem Pasymia.