menu

Szlak rowerowy "Czarci Kamień"

2016-08-01 12:38:15 (ost. akt: 2016-09-27 11:41:37)

Miasto i Gmina Pasym

Trasa: Pasym - Rudziska Pasymskie - jezioro Uroczysko - "Czarci kamień" - "Czarcia miotła" - jezioro Dłużek - Rudziska Pasymskie - Pasym

Długość trasy: 20 km, oznakowanie: kolor niebieski

0,0 km - Pasym- ruszamy szosą w kierunku Dźwierzut. Za tablicą Pasym skręcamy w lewo w kierunku Rudzisk Pasymskich. Jedziemy drogą wzdłuż jeziora Kalwa. Po drodze mijamy fermę strusi.

5,0 km - Dojeżdżamy do zbocza, z którego wyłania się kremowy dom z kołpakowym dachem - to budynek dawnego Mazurskiego Uniwersytetu Ludowego w Rudziskach, który w latach 1945-1956 przygotowywał nauczycieli języka polskiego i historii oraz pracowników spółdzielczości a w latach 1973-1988 instruktorów rekreacji i gospodarzy klubów. Jedziemy prosto, mijamy budynek UL. Za budynkiem UL skręcamy w prawo. Tuż za skrzyżowaniem drogę przecina nam dawny tor saneczkowy, po ok. 50 m mijamy podejście na dawną skocznię. Przed nami wyłania się łąka, na jej środku widoczne jest zbocze czyli miejsce, na którym dawniej była skocznia. Po 2 km dojeżdżamy do skrzyżowania pięciu dróg. W dole widzimy jezioro Uroczysko zwane przez ludność miejscową "Mazurskim Morskim Okiem". Po lewej stronie, na samej górze leży "czarci kamień"- kamień na którym jak głosi legenda piłował ze złości swoje pazury diabelski wysłannik Czarny Jan. Skręcamy w lewo i jedziemy drogą obsadzoną brzozami. W dole między drzewami widzimy taflę Uroczyska.

7,0 km - Jedziemy drogą ok. 2 km, do zrębu. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i po 10 km jeszcze raz skręcamy w lewo by dojechać do skrzyżowania z sosną na środku. Ponownie skręcamy w lewo i dalej prosto.

9,0 km - Po przejechaniu 1 km, dojeżdżamy do głównej drogi, skręcamy w lewo. Po przejechaniu 300 m mamy kolejne skrzyżowanie skręcamy w prawo i nie zważając na inne dróżki jedziemy cały czas prosto. Dojeżdżamy do świerku z kulistym czubem zwanego "czarcią miotłą". Dalej jedziemy trzymając się najbardziej ujeżdżonej drogi. Po lewej stronie mijamy zrąb z czteroma sosnami i siodełkiem myśliwskim

10,5 km - Wyjeżdżamy z młodnika na drogę prowadzącą z Rudzisk do Zaborowa. Po prawej stronie widzimy jezioro Dłużek. Jedziemy cały czas prosto. Mijamy skrzyżowanie, za którym po prawej stronie znajduje się bagienko. Spotykamy tu roślinę chronioną zwaną - bagno.

16,0 km - Wyjeżdżamy przy jeziorze Kalwa, po ok. 500 m skręcamy w prawo. Jadąc dalej 1,5 km mijamy Wojskowy Ośrodek Wczasowy. Jedziemy ponownie w stronę Pasymia.

20,0 km - Jesteśmy w Pasymiu.