menu

Szlak rowerowy "Rybitwy"

2016-08-01 12:08:26 (ost. akt: 2016-09-27 11:42:21)

Miasto i Gmina Szczytno

Trasa: Szczytno - Sasek Wielki - Sasek Mały - Rekownica - Jedwabno - Narty - Brajniki - Nowy Dwór - Sawica - Janowo - Sedańsk - Szczytno - dł. 55km

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/rybitwy-mapa-6443.png

Trasa bardzo ciekawa i atrakcyjna przyrodniczo. Oprócz terenów płaskich występują tu liczne pagórki. Niewielki procent dróg o nawierzchni nieutwardzonej. Szlak jest nieoznakowany, ale przez rowerzystów uczęszczany od lat.

0,0 km – Szczytno. Miasto znane m.in. dzięki opowieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, Wyższej Szkole Policji oraz Krzysztofowi Klenczonowi z Czerwonych Gitar. Trasę rozpoczynamy z placu Juranda, obok którego mieści się budynek ratusza, a tuż za nim ruiny zamku krzyżackiego z połowy XIV w., a także Muzeum Mazurskie. Jedziemy prosto ul. Odrodzenia. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Warszawską. Następnie przejeżdżamy przez przejazd PKP i jedziemy ul. Marii Curie-Skłodowskiej, potem ul. Zbigniewa Sobieszczańskiego. Drogą asfaltową wyjeżdżamy z miasta.

3,2 km - przecinamy tory kolejowe Szczytno-Wielbark.

7,2 km - dojeżdżamy do mostu na rzece Sawica, która wypływa z sąsiedniego jeziora Sędańsk. Za mostem kończy się asfalt, gdzie po 100m dojeżdżamy do rozwidlenia dróg leśnych, wjeżdżamy w drugą z lewej (bardziej wyjeżdżoną).

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/jezioro-swietajno-6444.png
Jezioro Świętajno

8,6 km - zjeżdżamy w utwardzoną drogę leśną, która łączy miejscowości Witówko i Sasek Wielki. Skręcamy w lewo.

10,6 km - miejscowość Sasek Wielki. przed wjazdem na most na rzece Sawica po lewej stronie możemy zobaczyć umocnienia obronne z czasów II wojny światowej. Przejeżdżamy przez most, z prawej strony towarzyszy nam jezioro Sasek Mały, z lewej zaś rzeka Sawica. We wsi Sasek Wielki zobaczymy stare, drewniane chałupy - zabytek budownictwa regionalnego. Przy kapliczce jedziemy prosto, wjeżdżamy na drogę żwirową.

12 km - dojeżdżamy do drogi asfaltowej Szczytno- Sasek Mały, skręcamy w prawo.

14 km - przejeżdżamy przez most na rzece Sawica wpływającej do jeziora Sasek Mały.

14,5 km - miejscowość Sasek Mały. Znajduje się tu kilka interesujących starych domów. Warto dotrzeć do brzegu jeziora i zobaczyć kolonię lęgową Kormoranów. We wsi znajdują się Gospodarstwo Hodowli Koni "Sasek" , Gospodarstwo Agroturystyczne "Gocha" oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Orzechowo” gdzie w otoczeniu malowniczej przyrody można odpocząć. Z Sasku Małego dalej podążamy drogą asfaltową przez las.

16,8 km - droga asfaltowa zmienia się w szeroką żwirówkę leśną. Udajemy się w kierunku wsi Rekownica, droga biegnie przez stary las sosnowy.

20,2 km - po prawej stronie widzimy pole biwakowe i kąpielisko nad uroczym i czystym jeziorem Głęboczek. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek.

20,6 km - wjeżdżamy na drogę asfaltową Jedwabno- Wielbark: skręcamy w prawo, w kierunku Jedwabna. Po 600m wjeżdżamy do wioski letniskowej Rekownica.

22,6 km - z prawej strony widzimy jezioro Konik i strumień łączący to jezioro z jeziorem Rekownym.

25 km - szosa przebiega nad strumieniem łączącym jezioro Rekowne (po lewej) z jeziorem Średnim (po prawej). Kierujemy się w stronę Jedwabna, drogą prowadzącą przez las.

30,7 km - wyjeżdżamy z lasu, po prawej stronie w oddali widać Jedwabno. W Jedwabnie warto obejrzeć kościół katolicki pw. św. Józefa (1930). Dojeżdżamy do szosy głównej Szczytno-Nidzica i skręcamy w kierunku Szczytna. Zaczyna się teren bardzo pagórkowaty.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/stara-drewniana-chalupa-we-wsi-sasek-wielki-6446.png
Stara drewniana chałupa we wsi Sasek Wielki

34,9 km - miejscowość Narty. Po lewej stronie jezioro Świętajno - z licznymi piaszczystymi plażami, idealne do uprawiania sportów wodnych.

36,9 km - tuż przed Warchałami zjeżdżamy w lewo, w kierunku miejscowości Brajniki. Dojeżdżamy do centrum turystycznego gminy Jedwabno, gdzie znajduje się wspaniały Ośrodek Wypoczynkowy Rusałka. Można tu wypożyczyć sprzęt wodny, uprawiać windsurfing, kitesurfing i nurkować.
Dalej poruszamy się szosą. Po prawej stronie mamy jezioro Brajnickie, a z lewej jezioro Świętajno. Mijamy miejscowość turystyczną Brajniki i szosą jedziemy wzdłuż jeziora aż do jego końca, gdzie skręcamy w prawo.

43,2 km - miejscowość Nowy Dwór. Za kościołem (z 1901r., dawniej ewangelicki dziś katolicki pw. św. Wojciecha), przed kapliczką skręcamy w lewo (koniec asfaltu). W Nowym Dworze warto również zobaczyć szkołę murowaną z czerwonej cegły pochodzącą z przełomu XIX- XX w., oraz fragment dawnego pomniku poświęconego żołnierzom poległym w pierwszej wojnie światowej (głaz przed kościołem). Po 100 m mijamy rozjazd - wybieramy drogę środkową, w kierunku Sawicy.

46,7 km - wjeżdżamy na szosę Nidzica- Szczytno. Tuż przed Sawicą, skręcamy w lewo w kierunku Szczytna, po lewej stronie mijamy jezioro Sawica.

47,7 km - miejscowość Janowo. Po lewej stronie jezioro Młyński Staw i próg wodny starego młyna, po prawej ośrodek rybacki. Mijamy osadę i na końcu wsi skręcamy w prawo, w kierunku Sędańska. Droga wjedzie przez las, najpierw asfaltem, a później żwirówką.

50 km - miejscowość Sędańsk. We wsi dojście nad brzeg jeziora. Skręcamy w lewo i drogą żwirową udajemy się kierunku Szczytna.

55 km - Mijamy zakłady przemysłowe, przejazd kolejowy i wyjeżdżamy w ul. Pomorską obok stacji benzynowej. Koniec Trasy.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/jezioro-swietajno-1-6447.png
Jezioro Świętajno