menu

Szlak pieszy "Tatarski"

2016-08-01 11:33:08 (ost. akt: 2017-03-02 15:20:16)

Miasto i Gmina Szczytno

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/szlak-tatarski-6515.png

Jest szczególnie atrakcyjny dla ludzi kochających bezkresne ostępy leśne i ceniących sobie nade wszystko aktywny wypoczynek. Tędy jesienią 1656 roku podążali Tatarzy, grabiąc i łupiąc - stąd właśnie nazwa tego szlaku.

0,0 km - po zwiedzeniu Muzeum Mazurskiego i ruin zamku krzyżackiego z połowy IV w. udajemy się na szlak oznakowany kolorem zielonym. Na obszarze 4 km biegnie on równolegle do szlaku żółtego (Mazursko-Kurpiowskiego). Szlak wiedzie przez mostek znajdujący się pomiędzy dwoma jeziorami Domowym Dużym i Domowym Małym, po trakcie królewskim w kierunku Biskupca.

0,5 km - idziemy parkiem wzdłuż jeziora Domowego Małego (mamy je po prawej stronie). Po 500 m na ul. Konopnickiej znajduje się Chata Mazurska, (na zwiedzanie należy umówić się tel. 89-624-31-30; 602-463-733). Po 200 m na rondzie jedziemy wzdłuż ul. Leyka prosto.

2 km - dochodzimy do drogi 53 ( w stronę Ostrołęki), gdzie skręcamy w lewo, po 1 km z lewej strony widzimy kampus Wyższej Szkoły Policji.

3,2 km - wychodzimy z ul. Podleśnej i zaraz skręcamy w lewo w drogę leśną obok stadionu "Leśnego", przy którym znajduje się cmentarz żołnierzy radzieckich. Na wysokości hotelu "Leśna" szlak wraca na drogę asfaltową .

4,7 km
- skręcamy w lewo w drogę leśną, która po 1,3 km rozwidla się, wybieramy drogę w prawo, otoczoną młodnikiem.

7 km - wybieramy drogę w prawo przez mostek nad rzeką Wałpusza. Tuż za nim znajduje się kolejne rozwidlenie, na którym wybieramy pierwszą drogę w lewo (szlak biegnie wzdłuż malowniczego brzegu jeziora Wałpusz).

9 km - rozgałęzienie dróg: idziemy prosto. Po 1,3 km następne rozwidlenie gdzie skręcamy w prawo, dalej idziemy cały czas prosto.

12,6 km - rozwidlenie dróg, wybieramy drugą drogę po lewej. Po 400 m z lewej strony zauważyć możemy piękne jezioro Marksoby z wieloma dostępami do wody,

13,3 km - ukazuje się nam letniskowa miejscowości Jerutki. Trasa biegnie dalej wzdłuż jeziora Marksoby.

14 km - elementy pozostałości po betonowych umocnieniach z czasów I wojny światowej, tzw. Linia Hindenburga. Po 300 m kolejne pozostałości umocnień oraz pomnik Umocnień Pozycji Szczycieńskiej.

15 km - piękny starolas, który porasta pozostałości rowów przeciwpancernych, ręcznie wykopanych. Prowadzi nas urocza aleja dębów, które tworzą nad nami parasol swymi ogromnymi koronami.

16 km - rozpoczynają się oznakowania czerwonego szlaku Juranda, (gdzie również można spotkać ruiny bunkrów z czasów I wojny światowej). Po 300 m na skrzyżowaniu idziemy prosto (jest to miejsce skrzyżowania szlaków).

17 km - las sosnowy. "Słynne Sosny Spychowskie", które ze względu na swoją mocna budowę (bardzo powolny przyrost, sprawia że ich włókna są niezwykle mocne i stabilne) są wykorzystywane do produkcji masztów do statków. 500 m dalej przecinamy drogę asfaltową i z powrotem wchodzimy na leśną ścieżkę.

18 km - wybieramy drogę w prosto (w prawo biegnie trasa rowerowa "Jurand").

18,6 km - dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo (Szczytno-Mrągowo). Po 400 m skręcamy w lewo w drogę leśną i wkraczamy w jeden z najpiękniejszych odcinków szlaku zielonego. Teren pagórkowaty. Ten teren jest ostoją zwierząt, o czym świadczą ustawione po bokach paśniki.

21 km - po przekroczeniu drogi żwirowej do Jeleniowa schodzimy w dół po odcinku drogi brukowej do małej osady Krawno nad jeziorem o tej samej nazwie. Jezioro Krawno jest miejscem występowania szeregu roślin i zwierząt (żyją tu bobry, wydry, żurawie, orliki krzykliwe, a na torfowiskach możemy spotkać rzadkie gatunki storczyków).

23,5 km - w Krawnie skręcamy w lewo i po kilku kilometrach nasz szlak łączy się z niebieskim szlakiem im. Malchiora Wańkowicza. Na krótkim odcinku idą one równolegle po czym rozdzielają się na 2 km przed Babiętami. Szlak zielony piaszczystą drogą wśród starodrzewia doprowadza nas do Stanicy Wodnej nad Babięcą Strugą.

28 km - tu kończy się wspaniała wędrówka.