menu

Atrakcje na Mazurach

2016-07-20 12:56:14 (ost. akt: 2017-04-13 12:36:03)

Powiat Olsztyński

OLSZTYN
MIASTO KOPERNIKA - ZAMEK KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ MIKOŁAJA KOPERNIKA OLSZTYN
Zamek zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Dojście do zamku, otoczonego pasem murów obronnych i fosą prowadziło od strony Łyny mostem zwodzonym. Jest on jedną z wizytówek Olsztyna. W latach 1516 – 1521 na zamku mieszkał Mikołaj Kopernik. Obecnie na zamku znajduje się stała wystawa kopernikowska. Na ścianie krużganka umieszczona jest astronomiczna tablica doświadczalna z 1517, wykonana własnoręcznie przez Mikołaja Kopernika.

- OLSZTYŃSKIE PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE
Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Główną atrakcją są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza.
Obserwatorium Astronomiczne znajduje się w zaadaptowanej wieży ciśnień, zbudowanej w 1897 roku na wzgórzu Świętego Andrzeja, najwyższym (143 m n.p.m.) wzniesieniu dawnego Olsztyna. Przy bezchmurnym niebie w Obserwatorium Astronomicznym prowadzone są pokazy nieba. Będąc na tarasie można obejrzeć panoramę Olsztyna, a schodząc z tarasu, można odwiedzić pracownie Obserwatorium Astronomicznego i zapoznać się z różnorodnymi zgromadzonymi tam instrumentami i przyrządami astronomicznymi.
http://www.planetarium.olsztyn.pl/

POLA GOLFOWE W NATERKACH
W małej miejscowości położonej 15 km na zachód od Olsztyna znajdują się 18 dołkowe pola golfowe. W każdą niedzielę w południe odbywają się zajęcia w akademii dla chętnych. Przez około 2 godz trenerzy prowadzą lekcje gry w golfa.
http://www.mazurygolf.pl/

SANKTUARIUM MARYJNE W GIETRZWAŁDZIE
Położony pomiędzy Ostródą a Olsztynem, drugi po Św. Lipce ośrodek kultury religijnej na Warmii i Mazurach. Pielgrzymi z całego świata przybywają by modlić się przy cudownym obrazie Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej oraz by zaczerpnąć wody z cudownego źródełka. W alei otaczającej sanktuarium znajdują się kapliczki różańcowe w stylu warmińskim wykonanych z czerwonej cegły.

SKANSEN W OLSZTYNKU
Położone na skraju miasta Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny
w Olsztynku należy do najsłynniejszych w Polsce i jednocześnie najstarszych w Europie skansenów (etnograficznych muzeów na wolnym powietrzu).


Powiat Ostródzki

FESTIWAL OGNIA W OSTRÓDZIE
Co roku w Ostródzie w pierwszy weekend sierpnia organizowane są Osrtóda Summer Hot Days. Jednym z punktów programu jest Ogólnopolski Festiwal Ognia. Występy artystyczne przedstawia grupa Tancerzy Ognia „Exodus”. Przez około 2 godz widzowie mogą podziwiać tancerzy prezentujących niezwykłe pokazy z użyciem płonących wachlarzy, lin, kijów i łańcuchów.

POLA GRUNWALDU
Grunwald to miejscowość położona 40 km na południowy-zachód od Olsztyna. Jest to miejsce największej średniowiecznej bitwy w Europie. Atrakcją upamiętniającą to wydarzenie jest odbywająca się każdego roku 15 lipca rekonstrukcja bitwy. Na to wydarzenie przybywają tu tłumy turystów nie tylko z kraju, ale i zagranicy.

MUZEUM BITWY POD GRUNWALDEM
Muzeum bitwy pod Grunwaldem mieści się w miejscowości Stębark. Muzeum dysponuje powierzchnią wystawienniczą 275 m². Eksponowana jest w nim wystawa stała „Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409-1411 r.”, której podstawową częścią są mapy, plany, rysunki, fotografie oraz duża ilość oryginalnych egzemplarzy a także kopii broni i uzbrojenia średniowiecznego. W części archeologicznej prezentowane są zabytki odkryte na Polach Grunwaldu: groty bełtów kusz, groty strzał łuków, fragmenty mieczy, ostrogi i unikalne w polskich zbiorach muzealnych fragmenty rękawicy pancernej.
Ponadto, w Muzeum, eksponowana jest wystawa „Grunwald – 600 lat chwały” ukazująca kopie dokumentów, mapy i plany dotyczące najważniejszych wydarzeń związanych z Zakonem Krzyżackim i Królestwem Polskim. Corocznie przygotowywane są też wystawy czasowe o zróżnicowanej tematyce. W Muzeum eksponowane są także kopie chorągwi polskich, litewskich oraz krzyżackich odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych. Zwiedzanie Muzeum urozmaica pokaz fragmentu filmu A. Forda „Krzyżacy”. Jest to 23 minutowy wycinek filmu, przedstawiający Bitwę grunwaldzką.
Ponadto, w Muzeum, obejrzeć można jeszcze 3 inne filmy, poświęcone Bitwie. Kolejnymi obiektami Muzeum, udostępnionymi do zwiedzania, są ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. oraz zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego w 1910 r. w Krakowie, zburzonego przez Niemców w 1939 r. Kamienie z cokołu pomnika przechowano w konspiracji i przekazano, w 1976 r., na Pola Grunwaldu. Obecną formę nadano im w 1983 r.
http://muzeumgrunwald.fbrothers.com//

KANAŁ OSTRÓDZKO – ELBLĄSKI
Kanał ten nazywany jest żeglowną drogą na terenie województwa Warmińsko – Mazurskiego. Jest to najdłuższy kanał żelowy w Polsce a jego długość wynosi 82,4 km.
Kanał łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Drużno, poprzez rzekę Elbląg z Zalewem Wiślanym a także przez kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim .
Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach między Ostródą i Zalewem Wiślanym. Różnica poziomów sięga 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na specjalnych platformach ustawionych na szynach. Od kanału odgałęzia się kilka szlaków wodnych, m.in. Ostróda – jezioro Szeląg Mały, Ostróda – Jezioro Drwęckie – rzeka Drwęca – Wisła.
Do dzisiaj kanał Elbląski jest bardzo znanym i często używanym kanałem żaglowym przez turystów.
http://zegluga.com.pl/


Powiat Nidzicki

ZAMEK KRZYŻACKI W NIDZICY
Zamek gotycki wybudowany w latach 1381 – 1400. Zachowały się fragmenty obramowań miejskich z basztami z XIV wieku. Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego wolny, do muzeum płatny. Kompleks otoczony jest gęstym XIX-wiecznym parkiem.
http://zamki.res.pl/nidzica.htm/


Powiat Piski

GALINDIA
Mazurski Eden położony nad jeziorem Bełdany w miejscowości Iznota. Jest to jeden z najoryginalniejszy pensjonatów mazurskich pensjonatów. Odwiedzając ukrytą w Puszczy Piskiej posiadłość cofamy się w czasie, trafiając do tajemniczej krainy Galindów- dawnego ludu Mazur. Posiadłość ozdabiają drewniane posągi dawnych Bogów. Na terenie znajduje się trzy hotele – Mazurski Eden, Kraina Alkos, Refugia, każdy o charakterystycznym wystroju i klimacie.
http://galindia.com.pl/

PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE
Park położony około 10 km od Rucianego- Nidy w Puszczy Piskiej. Główną atrakcją parku jest dwu godzinny spacer wśród wielu gatunków zwierząt. Zobaczyć tam można bizony, wilki, żubry, syberyjskie jelenie łosie wilki, skandynawskie oraz wiele gatunków ptaków .
http://kadzidlowo.pl/

OSADA KULTUROWA W KADZIDŁOWIE
Osada została wpisana do rejestru zabytków w 2004 roku. Na jej terenie znajduje się zrębowa chałupa z podcieniami w obu szczytach, wzniesiona z masywnych bali. Stanowi ona unikalny przykład budownictwa ludowego z przełomu XVIII i XIX wieku. W chałupie tej znajduje się muzeum, w którym zaaranżowano wnętrze mieszkalne oraz odtworzono wystrój salki z wiejskiej szkoły. Jest tu także ekspozycja etnograficzna. Osada posiada także chałupę z Dąbrów zaadaptowaną na potrzeby "Oberży pod psem" znajdującej się obok Parku Dzikich Zwierząt oraz spichlerzyk podcieniowy, gdzie obecnie znajduje się rosyjska sauna - bajnia. Muzeum jest otwarte cały rok. Możliwość zwiedzania z przewodnikiem przy grupie ponad 12 osób po wcześniejszym uzgodnieniu.
http://oberzapodpsem.com.pl/

DWÓR ŁOWCZEGO W GAŁKOWIE
Historyczny Dwór Łowczego został przeniesiony do Gałkowa ze Sztynortu w 2004 roku. Z ocalałych elementów i uzupełnień cały budynek został odtworzony tak, jak wyglądał pierwotnie. od 2007 roku przyjmuje gości. W Dworze powstał salon, w którym zgromadzono pamiątki (zdjęcia, nagrania, książki) związane z Marion Donhoff - wielką niemiecką dziennikarką, naczelną redaktorką tygodnika "Die Zeit" oraz byłymi właścicielami Sztynortu - rodziną von Lehndorff. Salon jest miejscem doskonałym do lektury, spotkań, odczytów i dyskusji.
http://galkowo.pl/

REZERWAT KONIKA POLSKIEGO W POPIELNIE
Jest to rezerwat w małej miejscowości położonej nad jeziorem Śniardwy koło Puszczy Piskiej. Główną atrakcją są chodzące luzem, krępe, beżowe koniki o ciemnych grzywach i nogach. Hodowlę prowadzi stacja badawcza Polskiej Akademii Nauk. Koniki są potomkami tarpanów, dzikich koni, które wyginęły przed dwustu laty. Można je podziwiać w zagrodach lub chodzące luzem w pobliskim lesie.
http://popielno.pl/

IZBA REGIONALNA W WEJSUNACH
Izba regionalna znajduje się w jednej z drewnianych, zabytkowych chałup w Wejsunach. Założona została przez Eugeniusza Bielawskiego - miejscowego nauczyciela, znanego działacza społeczno - kulturalnego. Przez wiele lat gromadzone tu były stare meble, przedmiotu codziennego użytku i narzędzia gospodarskie wykorzystywane przez dawnych mieszkańców regionu. W Izbie znajdują się także rzadkie egzemplarze gazet i druków mazurskich oraz stare fotografie. Do ciekawszych eksponatów należą: kronika Wejsun oraz przedwojenna mapa szkolna regionu. W sprawie zwiedzania: Dom Kultury w Rucianym - Nidzie
http://dkruciane.pl/

LEŚNICZÓWKA W PRANIU
Położona w malowniczej okolicy leśniczówka była domem rodzinnym poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – twórcy znanego teatrzyku Zielona Gęś. W zbiorach muzeum znaleźć można wiele rękopisów artysty, rodzinnych fotografii oraz przedmiotów codziennego użytku. Muzeum po wcześniejszej rezerwacji organizuje lekcje muzealne i wykłady dla grup zorganizowanych oraz ogniska. W sezonie letnim jedną z atrakcji są odbywające się tam również koncerty artystyczne.
http://lesniczowkapranie.art.pl/

KLASZTOR W WOJNOWIE
Klasztor starowierców położony jest w niewielkiej wsi niedaleko miejscowości Ruciane-Nida w Wojnowie. Dzieje staroobrzędowców są ściśle związane z klasztorem w Wojnowie.
Aktualny wygląd klasztor zawdzięcza obecnym właścicielom. W części modlitewnej klasztoru znajdują się ikony, 3.5 metrowy posrebrzany żyrandol z 1910 roku i księgi liturgiczne. Pozostałe budynki które dawniej należały do klasztoru przekształcone zostały na gospodarstwo agroturystyczne, gdzie można skorzystać z noclegu. Starowiercy ze wsi Wojnowo chowani są na przyklasztornym cmentarzu.
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00 - 18.00
http://klasztor.info/

CERKIEW W WOJNOWIE
Drewniana Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiona w latach 1921 - 1923. Zbudowana jest na wzór rosyjskich cerkwi z okolicy Tweru. W 1995 roku zakończono gruntowny remont cerkwi i dokonano jej rekonsekracji. W tym samym czasie aktywowano po 40-letniej przerwie działalność żeńskiego klasztoru.
Godziny zwiedzania: Poniedziałek - Sobota - 9.30 - 14.00 i 15.00 - 17.00, Niedziele i święta - 15.00 - 18.00
Cena zwiedzania: 3 zł
http://wojnowo.net/


Powiat Mrągowski

MRĄGOWO
- MIASTO FESTIWALI
Największą wizytówką Mrągowa są odbywające się tu letnie festiwale. Najstarszą i najbardziej znaną imprezą jest organizowany pod koniec lipca Piknik Country, na który przybywają turyści z całego świata. Kolejnymi ciekawymi imprezami są Festiwal Kultury Kresowej i Mazurska Noc Kabaretowa.

- MIASTECZKO MRONGOVILLE
Mrongoville to odwzorowanie typowego miasteczka westernowego z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Miasteczko jest wspaniałym miejscem dla wszystkich odkrywców spragnionych przygód rodem z Dzikiego Zachodu. Na ulicach można spotkać Kowboi, na dziedzińcu można obejrzeć pokazy jazdy westernowej. Można udać się w odwiedziny do Wioski Indiańskiej a także wziąć czynny udział w wielu ciekawych konkurencjach, zainspirowanych życiem Dzikiego Zachodu.
http://mrongoville.pl/

- GÓRA CZTERECH WIATRÓW
Góra o wysokości 182,5 m n.p.m. znajdujące się w granicach Mrągowa. Położona jest na Półwyspie Czterech Wiatrów nad Jeziorem Czos. Znajdują się tu dwa wyciągi narciarskie oraz Ośrodek Sportów Zimowych. Dojazd do góry Czterech Wiatrów jest możliwy drogą z Mrągowa w kierunku Mikołajek za granicami Mrągowa skręcamy w lewo i jedziemy około 1,5km aż do samej góry. Doskonałe miejsce 
do szusowania.
http://gora4w.com.pl/

MUZEUM SPRZĘTU WOJSKOWEGO
Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie to prywatna placówka, założona przez miejscowego kolekcjonera, Sławomira Trzeciakiewicza. Kolekcja, którą założyciel Muzeum gromadzi od kilku lat w tym momencie liczy około 50 pojazdów. Jej perełkami są pojazdy gąsienicowe, idealnie zachowany, legendarny czołg T-34, czołg T-55, transporter MTLB ze stacją zagłuszania radiowego R-330P, transporter pływający PTS-M, ciągnik artyleryjski ATS oraz spycharka szybkobieżna BAT. Najstarszymi eksponatami są dwie ciężarówki GMC CCKW, wyprodukowane podczas II wojny światowej. Liczna jest kolekcja wozów dowodzenia, co ma związek z tradycjami miejscowej, nieistniejącej już, jednostki wojskowej- 9. Ośrodka Szkolenia Specjalistów Łączności.
Godziny otwarcia: Poniedziałek - Piątek - 8.00 - 17.00, sobota 8.00 - 14.00, pozostałe terminy po uzgodnieniu telefonicznym
Cena biletów: bilet normalny - 8zł, bilet ulgowy - 5zł, bilet grupowy z przejażdżką transportem opancerzonym - 20zł (grupa minimum 20 osób)
http://muzeum.mragowo.pl/

OGRODY POKAZOWE I MOTYLARNIA W MARCINKOWIE
Unikalne kolekcje rzadkich i egzotycznych roślin jak i ciekawe aranżacje florystyczne będą wspaniałą inspiracją dla każdego ogrodnika. W ogrodach można spotkać liczne przykłady ścieżek, murków zatopionych w zieleni, wśród których nie brakuje unikalnych roślin, które pomimo kapryśnego klimatu Mazur z powodzeniem pięknie i zdrowo rosną. W Ogrodach Pokazowych znajduje się jedyna na Warmii i Mazurach Motylarnia. Jest to woliera, w której można obserwować żywe motyle z mazurskich łąk. Mieszkańcami woliey są m.in.: Rusałki, Pazie Modraszki, Oczennice, Bielinki.
Można zobaczyć: ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród biały, ogród meksykański, ogród nowoczesny, ogródek wiejski, ogród ziołowo - warzywny, ogródek skalny, ogród motyli, ogród japoński, zielona klasa.
Ceny biletów: dziecko do 3 lat - gratis, dzieci - 5zł, dorośli - 8zł
http://arsson.pl/

FERMA JELENIOWATYCH W KOSEWIE GÓRNYM
Zajmuje malowniczy teren nad jeziorem Kuc. Zobaczyć tam można wiele gatunków jeleniowatych. Przeważają daniele i jelenie. Znaleźć tam można również azjatyckie jelenie sika, sarny, koniki polskie i muflony. Na terenie fermy znajduje się małe muzeum, gdzie podziwiać można bogatą kolekcje poroży oraz różnicę poszczególnych gatunków zwierząt.

WIOSKA ŻEGLARSKA W MIKOŁAJKACH
W mazurskim mieście Mikołajki największą atrakcją jest niewątpliwie wioska żeglarska usytuowana przy centrum ,miasta. Co roku odbywa się tam wiele imprez doktorach należą Otwarte Mistrzostwa Polski Dziennikarzy, Festiwal Piosenki Żeglarskiej, Dni Mikołajek i Regaty Żeglarskiej , latem Mikołajki stanowią centrum sportów wodnych na Mazurach.
http://mikolajki.com/

JEZIORO ŁUKNAJNO – REZERWAT ŁABĘDZIA NIEMEGO
Nieduże jezioro położone w okolicy Mikołajek. Cały obszar objęty jest ochroną.
Z punktu widzenia człowieka jest niezbyt duże, jednak dla ptactwa wodnego, a zwłaszcza
dla łabędzia niemego jest miejscem szczególnym. Przebywa tu okresowo około 170 gatunków ptaków, gniazduje ponad 90.

GALERIA GŁÓW W ZGONIE
W starej mazurskiej chacie znajduje się muzeum - galeria głów. Swą artystyczną oazę ma tam Adam Szubski. W muzeum znaleźć można wiele prac artysty, a ostatnio główną inspiracją są ludzkie głowy wraz z popiersiami. Jest możliwość zabrania ze sobą nawet rzeźby podobizny własnej głowy.

PAŁAC W SORKWITACH
W miejscowości Sorkwity znajduje się posiadłość rodziny von Mirbachów. Jest to XIX wieczny pałac z parkiem krajobrazowym otaczającym zatokę jeziora Lampackiego. Budynek nawiązuje do wyglądu średniowiecznych zamków basztami, wieżami, wieżyczkami i sterczynami.


Powiat Kętrzyński

ZAMEK KRZYŻACKI W KĘTRZYNIE
Zamek wybudowany w latach 1360 - 1370 przez krzyżaków. Przed I Wojną Światową zamek był siedzibą kwatery komendanta wojskowego, a następnie urzędu skarbowego. W 1945 r. zamek spłonął, a w latach 1962-1967 odbudowano go na cele muzealne i biblioteczne. Przywrócono mu wówczas średniowieczny wygląd zewnętrzny.
Obecnie w zamku dział muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego. Posiada ono ciekawe zbiory XV – wiecznej rzeźby, cynowych sprzętów, numizmatów i osobliwą kolekcję dawnych chorągwi pogrzebowych. Znajdują się tu również przedmioty odnalezione i zabezpieczone powojnie na terenie powiatu kętrzyńskiego.

GIERŁOŻ
- WILCZY SZANIEC- KWATERA HITLERA
W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hitlera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. W tym właśnie mieście decydowano o wykorzystywaniu niemieckich jeńców w przemyśle zbrojeniowym na budowie w nowym obozach koncentracyjnych. Miejsce te znane jest przede wszystkim z fragmentów ruin kwatery Hitlera, które pozostały aż do dziś. Od tej pory miejscowość Gierłoż stała się obiektem turystycznym, jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc na Mazurach.
Godziny zwiedzania: od 8.00 - do wieczora
Ceny biletów: bilet normalny - 15zł, bilet ulgowy - 10 zł
http://wolfsschanze.pl/

-PARK MINIATUR WARMII I MAZUR
Jest to jedyne w Polsce i na świecie miejsce, gdzie zgromadzone są najpiękniejsze i najciekawsze zabytki tego regionu. Park zajmuje obszar 30 tys. m2. Zwiedzający mogą podziwiać tam odtworzone w skali 1:25 miniatury m.in. pałacu z Drogoszy i Sztynortu, śluzy na Kanale Mazurskim, zamków z Reszla, Lidzbarka Warmińskiego i Nidzicy, Twierdzy Boyen, bazyliki ze Świętej Lipki, olsztyńskiej Wysokiej Bramy, Wieży Bismarcka z Mrągowa, jak również wiaduktu kolejowego ze Stańczyków, chaty mazurskiej czy wiatraka z Bęsi.
http://miniatury.com.pl/

MUZEUM ZIEMI MAZURSKIEJ W OWCZARNI
Życie codzienne ludności na Mazurach, zbiory obejmują XIX w. i pierwszą połowę XX w. W zabytkowej mazurskiej chacie A. Puszko odtworzył wystrój tradycyjnej mazurskiej chałupy z typowym wyposażeniem - meblami oraz sprzętem codziennego użytku. Znajduje się tam m.in. tzw. czarna kuchnia - otwarte palenisko z dużym kominem powyżej. Do ekspozycji należą także przedwojenne mapy oraz broń zgromadzone przez gospodarza. Na terenie muzeum zgromadzono też liczne pamiątki z przeszłości w postaci kół młyńskich , nagrobka poległego żołnierza wyrytego w kamieniu polnym itp. Zbiór eksponatów jest podbudowany dużą biblioteką dotycząca tematu byłych Prus Wschodnich i regionu mazurskiego co daje gospodarzom swobodę oprowadzania po muzeum.
http://owczarnia.com/

SANKTUARIUM MARYJNE W ŚWIĘTEJ LIPCE
Położone w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa centrum pielgrzymkowe. Co roku, ponad 100tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Święta Lipka nazywana jest często "Częstochową Północy".


Powiat Giżycki

GIŻYCKO
- TWIERDZA BOYEN
Wzniesiona w latach 1843 – 1855 budowla jest jednym z najlepiej zachowanych w Polce XIX – wiecznych fortyfikacji. Zarys twierdzy tworzy sześć bastionów. Do9okoła twierdzy wznosi się wysoki wał z murem ze strzelnicami karabinowymi oraz fosą. Na wzgórzu w pobliżu twierdzy, znajduje się krzyż poświęcony św. Brunonowi z Kwerfurtu.

- MOST OBROTOWY
W centrum miasta na Kanale Łuczańskim znajduje się jedna z atrakcji miasta - most obrotowy. W sezonie letnim o określonych porach dnia jest on otwierany,aby przepuścić statki i jachty, a przez resztę dnia służy pieszym i kierowcom. Ciekawostką jest, iż jest on obsługiwany ręcznie przez jedną osobę. Most stanowi interesujący zabytek techniki, unikalny w skali Europy.
http://gizycko.p/l

INDIAŃSKA WIOSKA W SPYTKOWIE
Indiańska Wioska, mieszcząca się na skraju wsi Spytkowo koło Giżycka, to plenerowe muzeum, gdzie w kilkunastu namiotach zwanych tipi prezentowane są eksponaty obrazujące życie dawnych Indian z obszaru Wielkich Równin. Indiańska Wioska" w Spytkowie to obiekt składający się z dwóch części:
Muzeum Indian Ameryki Północnej, gdzie w stuletnim kamiennym, mazurskim budynku prezentujemy swoją kolekcję oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, przedmiotów obrzędowych itd. oraz plenerowego modelu Indiańskiej Wioski złożonej z kilku naturalnej wielkości tipi oraz konstrukcji obrzędowych (szałas pary, platforma pogrzebowa). Wszystkie te elementy ożywają w barwnych opowieściach profesjonalnie przygotowanych, posiadających bardzo bogatą wiedzę przewodników. Poziom opowieści dostosowywany jest do każdej grupy wiekowej. Dla dzieci i młodzieży wizyta w „Indiańskiej Wiosce” może być wspaniałym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. Dorośli również nie będą się tu nudzić – dowiedzą się, że kultury poszczególnych plemion indiańskich były o wiele bogatsze niż przedstawiają to książki przygodowe i filmy, a także uzyskają odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące Indian.
Turystów indywidualnych zapraszamy do zwiedzania "Indiańskiej Wioski" codziennie w godz. 10.00 - 18.00, od początku maja do końca września.
Dla grup zorganizowanych (po wcześniejszym ustaleniu) proponujemy ofertę wzbogaconą; na 2,5-godzinny blok programowy składa się:
- jednogodzinna część dydaktyczna: zwiedzanie muzeum i wioski z naszym przewodnikiem,
- pół godziny przeznaczone na ognisko, przy którym uczestnicy mogą upiec przywiezione przez siebie kiełbaski,
- jednogodzinna część rozrywkowa: uczestnictwo w wielu ciekawych grach i zabawach indiańskich, takich jak strzelanie z łuku, rzucanie włócznią, pokonywanie toru przeszkód itd.
http://wioskaindian.republika.pl/

HOTEL "ZAMEK RYN"
Zamek wybudowany w roku 1377 na wzgórzu najprawdopodobniej w miejscu istniejącego niegdyś galindzkiego grodu. Oprócz funkcji militarnych zamek pełnił rolę administracyjno - gospodarczą , zaopatrując Zakon m.in. w ryby, miód i mięso dzikiej zwierzyny. Obecnie pełni on funkcję centrum Kongresowo – Wypoczynkowego i jest jednym z bardziej znanych na mazurach. W mieście znajdują się i inne obiekty zabytkowe: wiatrak holenderski , młyn oraz wiele kamieniczek.
http://zamekryn.pl/


Powiat Ełcki

KOLEJ WĄSKOTOROWA W EŁKU
Będąc w Ełku grzechem jest nie przejechać się słynną ełcką kolejką wąskotorową. Trasa wiedzie koło jeziora Nieciecz a dalej do Sypitek. Warto zajrzeć również do muzeum, w którym zobaczyć można kolekcję dawnych czapek kolejarskich, lamp oraz biletów.
http://ekw.elk.com.pl/


Powiat Gołdapski

PIĘKNA GÓRA
Gołdap to największy z ośrodków narciarstwa zjazdowego w północno-wschodniej Polsce. Natomiast Piękna Góra (272 m n.p.m.) posiada najlepsze w tej części polski warunki naturalne do uprawiania tego rodzaju sportu. Wzdłuż tras zjazdowych (350, 500 i 750 m) znajdują się wyciągi narciarskie, w tym jedyna w Polsce północno-wschodniej, kolej linowo-krzesełkowa. Na dodatek za szczytu Pięknej Góry w kierunku zajazdu prowadzi ponad kilometrowej długości, betonowy tor saneczkowy, który wykorzystywany może być zimą i latem. Strudzeni i zmarznięci mogą skorzystać z usług pobliskiego zajazdu, także, znajdującej się na szczycie, kawiarni obrotowej. W dolnej części mieści się restauracją i taras widokowy, w górnej kawiarnia, w której podłoga jest obrotowa, dzięki czemu można podziwiać panoramę Gołdapi. Dodatkową atrakcją dla turystów może być bezkrwawe safari, podczas którego obserwować można jelenie, muflony, daniele, kozy, dzikie ptactwo

TĘŻNIE SOLANKOWE W GOŁDAPI
Czwarte w Polsce tężnie solankowe o długości 220 i wysokości 8 m. Doprowadzone do tężni solanki, wydobywane z głębokości 646,0 m, spływając po gałązkach tarniny, pod wpływem słońca i wiatru, wytwarzają wokół tężni mikroklimat o dużej zawartości jodu, bromu, magnezu, wapnia, potasu, sodu i fluoru.
Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi – jego cząsteczki wnikają do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Przebywając przy tężniach leczymy przede wszystkim górne drogi oddechowe, zatoki, rozedmę płuc, nadciśnienie tętnicze, alergię, nerwicę wegetatywną, depresję, stres o ogólne wyczerpanie organizmu. Inhalacje wykorzystane w profilaktyce u ludzi zdrowych powodują wzrost odporności organizmu poprzez działanie bakteriobójcze.

MOSTY W STAŃCZYKACH
Na północnym krańcu Mazur, wśród uroczych pagórków i łąk, za wsią Stańczyki, znajdują się potężne wiadukty będące częścią nieczynnej już linii kolejowej Gołdap - Żytkiejny. Mosty w Stańczykach są najwyższymi na linii, a także jednymi z największych w Polsce. Mają 200 metrów długości i 36 metrów wysokości. Mimo swoich rozmiarów konstrukcje cechuje niezwykła lekkość. To efekt pracy włoskich architektów, którzy nadali im formę i styl zdobień charakterystycznych dla rzymskich akweduktów.

PIRAMIDA W RAPIE
Piramida w Rapie to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki. Znajduje się w miejscowości Rapa niedaleko Bań Mazurskich (9km), tuż przy granicy z Rosją (obwód kaliningradzki) pomiędzy Węgorzewem a Gołdapią. Ta fantastyczna budowla w kształcie piramidy to grobowiec rodziny Farenheit, która powstała na początku XX wieku według projektu Bartela Thorwaldsena. W grobowcu w 1811 r. jako pierwsza została pochowana 3-letnia córeczka Farenheita, być może z myślą zapewnienia jej nieśmiertelności. Celem budowy grobowca - piramidy było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała. Miejsce zostało wybrane ze starannym zachowaniem zasad radiestezji - promieniowanie jest tu szczególnie silne i korzystne. Piramida ma 16 m wysokości i mierzy u podstawy kwadratu 10m. We wnętrzu zachodzą duże zakłócenia pola magnetycznego.


Powiat Nowomiejski

PRACOWNIA GARNCARSKA I METALOPLASTYKI
Pracownia Garncarstwa i Metaloplastyki to długoletnia tradycja i zamiłowanie do wyrobów artystycznych z gliny, kamienia i metalu. Oferowane produkty obejmują różne wzory z zakresu kowalstwa artystycznego, metaloplastyki i garncarstwa. Są one wykonane według własnych wzorów oraz na specjalne życzenia klientów. Proponowane są zarówno przedmioty użytkowe typu garnki gliniane, drzwi, stoły, krzesła, lampy, świeczniki, rzeźby, płaskorzeźby, wieszaki, akcesoria kominkowe jak również płoty, kraty i balustrady. Zapraszamy do garncarni – na pokaz toczenia na kole garncarskim, opowieści o rzemiośle ceramicznym na Mazurach i nie tylko...w ofercie również noclegi u gospodarza wraz z tradycyjną żywnością przy stole.
http://rekodzielomnl.manifo.com/