menu

Atrakcje turystyczne

2016-07-20 12:51:06 (ost. akt: 2016-10-18 14:25:59)

MIASTO SZCZYTNO

Ruiny zamku krzyżackiego (XIV w.), ratusz (1936–1937) i muzeum
Zamek wzniesiony został przez Krzyżaków na przełomie XIII i XIV wieku. Na przełomie lat 1936–1937 w miejscu starego zamku powstał stylizowany na czasy średniowieczne ratusz. Obecnie zwiedzać można część zachowanych ruin zamku. W wybudowanym ratuszu mieści się siedziba Urzędu Miasta Szczytno, Starostwa Powiatowego oraz Muzeum Mazurskie.

 https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/ratusz-6671.jpg

Jeziora Domowe Duże i Domowe Małe 
Jeziora w mieście Szczytno. Domowe Małe o powierzchni 11,4 ha położone jest przy centrum miasta. Otaczający je park oraz zamontowana na środku fontanna stanowią jedną z atrakcji miasta. Jezioro Domowe Duże zwane również Długim o powierzchni 51ha połączone jest z Domowym Małym. Na wschodnim krańcu jest piaszczysta plaża miejska, boisko do piłki plażowej, oświetlone molo z ławkami i stolikami, obok plaży jest przystań wodna, ośrodek sportowy, gdzie w sezonie można wypożyczać sprzęt wodny (rowery wodne, kajaki, żaglówki) i rowery. Wokół jeziora biegnie ścieżka pieszo-rowerowa. W niewielkiej odległości od jeziora również na wschodnim brzegu znajdują się ruiny zamku oraz ratusz.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/dsc00192-6672.jpg

Szczycieńskie Pofajdoki
Pofajdoki są nowym symbolem oraz elementem promującym miasto Szczytno. Są to niewielkie skrzaty, które znajdują się w wielu miejscach w mieście. Przedstawiają one różne scenki od komicznych po historyczne. Pierwsze dwa "Urwisy" pojawiły się w 2008 roku na Placu Juranda obok e–ławeczki, z której można pomachać znajomym na całym świecie. Dziś miasto zostało już opanowane przez te małe skrzaty. Łącznie jest ich 14.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/pofajdoki-6670.jpg

Kolejne to :
- pofajdok "Amor" - na molo, ul. Spacerowa,
- pofajdok "Narciarz" - zaraz obok przy plaży miejskiej,
- pofajdok "Jurand" z mieczem - przy ruinach zamku,
- pofajdok "Uciekinier" - pomiędzy Aresztem Śledczym a budynkiem Sądu, ul. Sienkiewicza,
- pofajdok "Drwal" - tuż obok przy Restauracji Mazuriana,
- pofajdok "Rycerz" na świni - w parku nad Jeziorem Małym Domowym,
- pofajdok "Rabuś" – na ścianie banku Millenium, ul.Kościuszki,
- pofajdok "Znachor" - podkopujący się pod ulicą obok apteki Lwowskiej,
- pofajdok "Strażak" - obok hydrantu na ul. Odrodzenia,
- pofajdok "Biznesmen" - koło Urzędu Skarbowego,
- pofajdok "Obieżyświat" - koło południka 21 przy Miejskim Domu Kultury,
- pofajdok "Ornitolog" - na terenie Użytku Ekologicznego Mała Bieli, w pobliżu Targowicy Miejskiej,
- pofajdok "Policjant" – obok Wyższej Szkoły Policji.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/pofajdok-mapa-a3-11242-6662.jpg

Krzysztof Klenczon
W centrum miasta znajduje się park nazwany imieniem muzyka. W parku jest pomnik Krzysztofa Klenczona z fontanną oraz pub „Gama” również poświęcony jego osobie i twórczości. Koło Miejskiego Domu Kultury znajduje się pomnik z wyrytą twarzą artysty i latami w jakich żył. To właśnie w Szczytnie mieszkał, uczył się i dorastał lider zespołu Czerwone Gitary. Tu też na miejscowym cmentarzu został pochowany po swojej tragicznej śmierci w 1981 roku.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/klenczon-20do-20strony-6663.jpg

Dni i Noce Szczytna
Coroczna impreza odbywająca się w lipca na placu Juranda. Jest to trzydniowe święto (piątek, sobota, niedziela ) z udziałem gwiazd polskich i zagranicznych. Imprezę rozpoczyna przemarsz świty Juranda główną ulicą miasta.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/marylka-6664.jpg


GMINA SZCZYTNO

MUZEUM ROLNICZE I GIEŁDA STAROCI W OLSZYNACH
We wsi Olszyny, na prywatnej posesji sołtysa Zygmunta Rząpa, znajduje się Muzeum Rolnicze, w którym w skład zbiorów wchodzą już antyki, a jeszcze niedawno przedmioty codziennego użytku mazurów.
W każdą niedzielę (od maja do września) obok muzeum odbywa się giełda staroci, gdzie można nabyć ciekawe przedmioty i sprzęty gospodarstwa domowego.

LOTNISKO W SZYMANACH
Międzynarodowy Port Lotniczy Olsztyn-Mazury położony jest wśród lasów w miejscowości Szymany, ok. 10 km od centrum Szczytna i ok. 56 km na południe od centrum Olsztyna. Według wielu jest najładniejszym portem lotniczym w kraju, ponieważ nawiązuje do tradycji architektonicznej Warmii i Mazur. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury działa od stycznia 2016 roku. Można stąd latać zarówno za granicę - do Monachium, Berlina i Londynu, jak do trzech miast w Polsce - Krakowa, Wrocławia i Warszawy.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/13116081-1727435940831678-7251332594715596626-o-6806.jpg
https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/12034364-1659645930944013-232177605142930010-o-6807.jpg

REZERWAT JAŁOWCÓW W LIPOWCU
We wsi Lipowiec znajduje się jedyny w Europie i drugi na świecie Rezerwat Jałowców, w którym podziwiać można okazy osiągające niespotykaną, jak na ten gatunek roślin, wysokość-nawet 13 metrów.


GMINA PASYM

PASYM - NAJSTARSZE MIASTO NA MAZURACH
Miasto założone przez Krzyżaków w 1386 roku, nazwę otrzymało od założyciela – komtura elbląskiego, Zygfryda von Passenheim. Pasym jest uroczym, mazurskim miasteczkiem położonym nad jeziorem Kalwa. Wśród zabytków są stary ratusz, kościół oraz wieża ciśnień. Latem chętnie odpoczywają tu turyści.

JEZIORO KALWA
Jezioro położone w okolicach miasta Pasym. Jest jednym z większych w powiecie, przypominający kształtem podkowę o nieregularnych ramionach. Jezioro jest objęte strefą ciszy dlatego jest idealne dla wędkarzy.

GMINA JEDWABNO

JEZIORO ŚWIĘTAJNO
Jezioro położone pomiędzy Szczytnem a Nidzicą koło miejscowości Narty. Jest jednym z najpopularniejszych akwenów nurkowych na mazurach. Miłośnicy podwodnej przygody cenią przede wszystkim jego wyjątkową czystość i przejrzystość dochodzącą do 5 -6 m.
 

GMINA ŚWIĘTAJNO

LINIA HINDENBURGA
Jest to system umocnień pochodzący z okresu I i II wojny światowej. Cięgnie się od jeziora Zyzdrój Mały koło Spychowa przez jezioro Świętajno aż do jeziora Nożyce koło Piastuna. Jest to wąwóz przeciwczołgowy o głębokości 5m oraz otaczające go bunkry i rowy obronne.

https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/b-6665.jpg
https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/b3-6667.jpg
https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/b4-6668.jpg
https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/b2-6666.jpg https://m.powiatszczycienski.pl/2016/08/orig/b5-6669.jpg

SPYCHOWO - WIEŚ JURANDA
Miejscowość z powieści Henryka Sienkiewicza – Krzyżacy, położona w zasięgu Puszczy Piskiej, na szlaku rzeki Krutyni. W centrum wsi znajduje się jezioro Spychowskie. Co roku w lipcu odbywają się imprezy cykliczna Powrót Juranda do Spychowa oraz Otwarty Ogólnopolski Turniej Chórów o Miecz Juranda, które przybrały zasięg ogólnopolski. Znajduje się tu również Muzeum Leśne.

PARK LINOWY W SPYCHOWIE
Na terenie Stanicy Wodnej w Spychowie znajduje się Park Linowy. Są to trzy trasy o różnej wysokości oraz o różnym stopniu trudności, na których znajduje się łącznie 47 przeszkód. Będą to zapewne niezapomniane wrażenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
www.parkspychowo.pl


GMINA WIELBARK

POMNIK GENERAŁA SAMSONOWA
Pomnik znajduje się w lesie przy drodze z kolonii Rokitka do leśniczówki Karolinka. Wzniesiono go w latach 1918 - 1920, w miejscu gdzie 30 sierpnia 1914 roku popełnił samobójstwo rosyjski generał Aleksander Samsonow - dowódca Armii Narew w czasie I Wojny Światowej.
Armia ta miała za zadanie wkroczyć na teren Prus Wschodnich od strony południowej i połączyć się w okolicach Olsztyna z armią dowodzoną przez generała Pawła Rennenkampfa. Zadanie nie zostało wykonane między innymi w wyniku popełnionych błędów w dowodzeniu, braku koordynacji działań obu armii i nieudolności organizacyjnej. Efektem tego była klęska armii Narew w bitwie określonej w historiografii niemieckiej jako bitwa pod Tannenbergiem, obecnie Stębarkiem. Rozegrała się ona między 25 a 30 sierpnia 1914 roku. Generał Samsonow wycofując się z grupą oficerów popełnił samobójstwo w lesie w okolicy Wielbarka. Ciało Samsonowa znaleźli okoliczni mieszkańcy i pochowali. W 1916 r. wdowa po generale - przy pomocy Czerwonego Krzyża odnalazła je i zabrała, aby pogrzebać w Rosji. Pomnik upamiętniający śmierć generała Samsonowa wystawili Niemcy. Pierwotnie na pomniku znajdowała się kamienna tablica, na które widniał napis w języku niemieckim:
Generał
Samsonow
Przeciwnik Hindenburga
w bitwie pod Tannenbergiem
Poległ 30.8.1914

Legenda głosi, iż gdzieś w okolicy zakopany jest skarb – skrzynia z dokumentami i kasą armii (100 kg złotych rubli).

RZEKA OMULEW
Jest ot jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na mazurach. Jest to rzeka bardzo wygodna dopływów kajakowych. Turystów przyciąga wartki nurt i piękna dolina, ciągnąca się całymi kilometrami przez dzikie lasy.


GMINA ROZOGI

ZABYTKOWE CHAŁUPY W KLONIE
Klon jest pojedna z ostatnich w Polsce wsi z zabudową drewnianych chat. Domy ustawione są przeważnie szczytem do głównej drogi. W roku 1964 została wpisana do rejestru zabytków i objęta jest nadzorem konserwatora.PUSZCZA NIDZICKA
Jest to kompleks leśny zajmujący obszar pomiędzy Olsztynem, Olsztynkiem, Nidzicą, Szczytnem i Wielbarkiem. Uważany jest za najlepsze na mazurach miejsce na grzybobranie. Jest to ulubione miejsce letniego wypoczynku turystów z wielu regionów kraju.

RZEKA KRUTYŃ
Rzeka Krutynia znajduje się w rezerwacie krajobrazowo – wodno-leśnym na terenie dwu gmin: Mikołajki i Ruciane-Nida. Krutynia ma 99 km długości, a powierzchnia jej dorzecza wynosi 638 km². Słynny w Polsce i za granicą szlak kajakowy, jeden z najpiękniejszych w Europie.