menu

Oferta turystyczna Szczytna

2016-07-19 15:13:40 (ost. akt: 2016-10-12 10:46:40)

Turyści odwiedzający Szczytno, mają możliwość uczestniczenia w wielu kulturalno – rozrywkowych imprezach w ramach cyklu „Letnie granie”, które trwa od czerwca do września. Jednym z większych wydarzeń, które otwiera sezon są Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, podczas których widzowie mogą odbyć liryczną podróż pośród ruin zamku krzyżackiego. Również w scenerii ruin zamku z XIV wieku odbywa się koncert operetkowy. Wszystkich spragnionych mocniejszych wrażeń przyciąga rokowo – popowe uderzenie Dni i Nocy Szczytna, które odbywają się w przedostatni weekend lipca. Dni i Noce Szczytna to trzydniowe święto miasta podczas którego odbywa się wiele wydarzeń muzyczno – rozrywkowych. Począwszy od uroczystego otwarcia, kiedy to Jurand ze Spychowa wraz ze swoim orszakiem wjeżdża do miasta i przejmuje klucze do jego bram. W tym czasie odbywa się wiele koncertów polskich i zagranicznych gwiazd sceny muzycznej. Jeden z nich zawsze poświęcony jest Krzysztofowi Klenczonowi, który żył i tworzył w Szczytnie. Ulica Odrodzenia zamienia się w trakt pieszy, ponieważ jest to miejsce, gdzie organizowany jest Jarmark Jurandowy z mnóstwem stoisk otwartych do późnych godzin nocnych. Dziedziniec ratusza natomiast opanowują rycerze, gdzie stoi ich wioska i odbywa się Turniej Łuczniczy. 

Wydawać by się mogło, że „Letnie granie” to cykl imprez zdominowanych przez koncerty i muzykę, jednak nic bardziej mylnego. Odbywają się również imprezy o charakterze sportowym oraz proekologicznym, jak: Międzynarodowe zawodny w slalomie MAZURIA CUP i Szczytno_KROSS Pumptrack Jam – Europejski Dzień Bez Samochodu, a także o charakterze kulinarnym – Święto Mazurskiego Kartoflaka. 

Święto Mazurskiego Kartoflaka to jedna z ważniejszych imprez, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez letnich. Głównym celem tego wydarzenia jest przybliżenie oraz kultywowanie tradycji kulinarnej, współczesnej sztuki folklorystycznej oraz oraz zanikającego rzemiosła Mazur. To również wyjątkowa okazja do zaprezentowania regionalnego przysmaku, podczas konkursu kulinarnego na dania z ziemniaka dla profesjonalistów oraz na najlepszego Kartoflaka z udziałem publiczności. W programie przewidziane są wydarzenia, których elementy w sposób harmonijny wplecione są w dynamiczną formułę imprezy. Podczas jarmarku mazurskiego prezentowane jest rękodzieło, kulinaria i szeroko rozumiana sztuka ludowa.
Więcej na letnie.granie.pl