menu

Publikacja Wieś to styl życia - w poszukiwaniu mazurskiej kuchni

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, która została wydana w ramach zrealizowanego projektu pn. "Wieś to styl życia - w poszukiwaniu mazurskiej kuchni".

Wsie mazurskie to miejsca wyjątkowe. Splatają się tu niezwykła przyroda z ciekawą historią i kulturą. Nie brakuje mieszkańców z pasją. I to właśnie im poświęcona jest publikacja, którą trzymacie Państwo w rękach. To oni udowadniają, że aby stworzyć coś wyjątkowego, wystarczy pomysł i ciężka praca.
Sukcesem jest natomiast dążenie do realizacji swoich marzeń.
Za nami projekt „Wieś to styl życia – w poszukiwaniu mazurskiej kuchni”, który uzyskał wsparcie finansowe ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Niezmiernie cieszy nas to, że dzięki pozyskanej dotacji udało nam się połączyć kuchnię z prezentacją Mazur, jakich wielu nie zna. Mazur pisanych baśniami, legendami i ciekawymi zwyczajami.
Mazur tworzonych przez ludzi, którzy w wiejskim zaciszu, tworzą historię regionu opowiadaną tradycją i pachnącą kuchnią.
Ten album nie ma jednego autora. Jego autorami są mieszkańcy wsi powiatu szczycieńskiego oraz mieszkańcy pozostałych mazurskich obszarów, którzy swoją ciężką pracą, każdego dnia pokazują, jaki potencjał drzemie w naszym regionie.
Zamieszczone w publikacji przepisy tradycyjnej kuchni mazurskiej wyszły spod rąk uczestników warsztatów kulinarnych, dzięki temu są one wyjątkowe, a przede wszystkim, sprawdzone pod względem smaku i wykonania. Nie ma mowy, że podczas ich przygotowywania w domowym zaciszu, coś może pójść nie tak.
Zadaniem KSOW jest promocja obszarów wiejskich, które są doskonałym miejscem do życia i pracy. Chociaż czas płynie na nich nieco wolniej, to przedsiębiorstwa zlokalizowane właśnie w małych miejscowościach mają ofertę, która jest konkurencją dla dużych przedsiębiorstw, czy też potentatów różnych branż.
Małe lokalne firmy działają na zasadach manufaktury, gdzie każdy detal jest dopieszczony, a jakość kulinarnych produktów, oferowanych klientom, stoi na wysokim poziomie. Takie podejście do żywności oraz oferty kulturalnej pozwala, nie tylko karmić organizm, ale także duszę.
Na naszych Mazurach, gdzie splatają się ze sobą różne kultury i tradycje powstają niezwykłe produkty. A świadomość tego, jak ważna jest dla nas naturalna i zdrowa żywność pozwala dokonywać mądrych wyborów i nasz apetyt na poznanie regionu oraz jego możliwości ciągle będzie rósł.
Mam nadzieję, że publikacja, którą przekazujemy w Wasze ręce, pozwoli Wam odkryć Mazury od zupełnie nowej strony.
Dlatego odkrywajmy Mazury, niech przyroda będzie inspiracją, a przyjaźni ludzie drogowskazem, znakiem na mapie, który mówi, że tu zawsze jesteście mile widziani.


link do wersji pdf


 https://m.powiatszczycienski.pl/2020/09/orig/stopkaa3-34545.png