menu

Historia

2016-07-19 15:09:03 (ost. akt: 2016-10-12 10:47:02)

Początki miasta Szczytno sięgają co najmniej okresu średniowiecza kiedy to w połowie XIV wieku został zbudowany zamek krzyżacki. Został on zlokalizowany w pobliżu starego szlaku handlowego biegnącego znad Bałtyku aż na południe Europy. Zamek z fosą i wałem obronnym powstał na półwyspie pomiędzy dwoma jeziorami: "Sciten Minor" i "Sciten Maior" (z łac.)

Nazwa Ortolfsburg powstała od imienia komtura krzyżackiego Ortolfa z Trewiru, który założył w tym miejscu warownię. Zmieniono ją później na nazwę - Ortelsburg, która dotrwała do 1945 roku. Ludność słowiańska żyjąca w pobliżu tej okolicy nazywała to miejsce Szczytnem, od wspomnianych wyżej łacińskich nazw jezior. W drugiej połowie XIV w. na północ od zamku osiedlili się bartnicy, którzy przybyli z Mazowsza, a ich osada dała początek wsi Bartna Strona. Rozwijając się dość szybko, osada ta na początku XVII wieku uzyskała prawo warzenia i wyszynku piwa. Od 1616 r. określano ją mianem miasteczka. Pełne prawa miejskie Szczytno uzyskało w 1723 r.

Poprzez wyraźny rozwój przestrzenny i demograficzny w 1818 r., miasto stało się stolicą powiatu. W tym czasie powstało wiele szkół i budynków urzędowych. Na przełomie kolejnego wieku powstał tu ważny węzeł kolejowy.
Po zmianie podziału administracyjnego kraju w 1975 r., Szczytno przestało być miastem powiatowym. Jednakże ilość mieszkańców stale rosła z 13 tys. w 1961 r. do 27.973 w 1995 r. Do rozwoju miasta przyczyniło się jego położenie na pograniczu Krainy Wielkich Jezior. Rosnące zainteresowanie regionem stało się przyczyną podjęcia decyzji o uruchomieniu w 1995 r. Międzynarodowego Portu Lotniczego "Mazury" w Szymanach pod Szczytnem. Po kolejnym podziale administracyjnym kraju, od 1 stycznia 1999 r. Szczytno stało się siedzibą powiatu szczycieńskiego wchodzącego w skład województwa warmińsko-mazurskiego.